PFC800PCX – 800 Watt Medical-Grade Power Supply
The PFC800PCX 800W ATX PSU is the solution for high-power medical device applications. This highly reliable power supply is able to run two high-end graphics cards and is ideally suited for applications that are graphics-intensive. With multiple EMC Compliances ranging from EN55011 to EN61000, the PFC800PCX is the ideal power supply to include in embedded medical devices.
Additional information
Input
Input Voltage Range: 100 to 240 Vac ±10%; Supply Overvoltage: Cat Two < 300V; Input Current: 10A max.; Frequency: 50/60 Hz; Inrush Current: 45A cold @ 240 Vac; Efficiency: 80% typ.; PFC Correction: Active > .95; Leakage Current: < 250uA @ 264 Vac 60 Hz; Input Fuses: 2X 10A 250V Line & Neutral
Output
Max. Output Power: 750W cont. 800Wp (see note 5); Hold-Up Time: > 40ms @ full load; Overvoltage Protection: +15% of set voltage; Minimum Loading: None; Cross Regulation: < 0.5%; Line Regulation: < 0.05%; Load Regulation: < 1% ± cable factor; AC Turn-On Time: < 2 sec Output Voltage (±3%) +12V +5V +3.3V -12V -5Vsb Output Current Max. 62.5A/67A 24A 24A 0.5A 3.0A/3.5A Ripple mV p-p 100 50 50 100 50
Reliability
MTBF (demonstrated): > 500,000 hours; Expected Life: > 8 years when used as specified
Environmental
EMC Compliance
EN55011 Conducted and Radiated Emissions; EN61000-3-2 Harmonics; EN61000-3-3 Flicker; EN61000-4-2 ESD Level 3; EN61000-4-3 RF Susceptibility 10V/m; EN61000-4-4 EFT Level 3; EN61000-4-5 Surge Level 3; EN61000-4-6 RF Conducted Immunity; EN61000-4-11 Voltage Dips, Short Interruptions; EN61000-4-39 Magnetic Fields;